Ticaret Savaşı Dünyayı Kaosa mı Sürükleyecek?

Ticaret Savaşı mı Dediniz?

Dünya 20 Ocak 2017 tarihinde resmen bir zaman kırılması yaşadı diyebiliriz. Tüm dünyanın en renkli ve bir o kadar garip başkanı seçildi. Kendisi seçildiği an 70 yaşında olan Trump, her ne hikmeti ilahi ise çok garip teklifler ve çok garip söylemlerle seçildi. Tam anlamı ile tüm dünya için ırkçı!, faşist! bir adam Amerikan başkanı seçildi. Beni işin açıkçası ne Amerika nede Avrupa dünyası ilgilendirmiyor. Ama Dünyanın içinde olacağı bir ticaret savaşı beni gerçekten etkileyecektir. Garip bir şekilde bu ülke için iyi olduğunu söyleyen ve aynı şekilde tam tersini iddaa eden yüzlerce yazıyı bulabilirsiniz. Beni ilgilendiren kısmı ise, Trump politikalarının dünyanın şuan ki (06.07.2018) zamanını nasıl etkilediği.

İşin garip bir tarafı çok fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen nedense ülkemizdeki akademisyenler nedense görmezden gelmeyi seçiyorlar.  Her ne ise. şimdi bakalım bu Trump denen arkadaş gelir gelmez kimlere köstek olmaya başladı.

G-8 Zirvesi

Ticaret savaşı başladı mı?

G-7 Zirvesi için Trump ve Diğerleri çekilen foto

Öncesini geride bırakarak, en son yapılan g8 zirvesinde ki kareye bakalım. Resmi olarak aralarında bir savaş söz konusu.

Trump ilk gelirken söz verdiği şeylerden bir tanesi,  “Amerika’nın ekonomisini güçlendirmek için korumacı bir politika savunuyor. DW’nin haberine göre Trump, ABD’ye yabancı ürünleri kesmek istiyor, serbest ticareti iyi bulmuyor. Bu nedenle Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması NAFTA’nın şartlarını yeniden müzakere etmek ve gerekirse anlaşmayı feshetmek istiyor.” Kaynak

Bununlada yetinmeyerek, Avrupa ve Çin içinde ek vergiler için yaptırımlara gidiyor. Tüm dünya an itibari ile bağıra bağıra ticaret savaşı durumundan uzak durmaya çalışıyor. Fakat Trump açıkça söylediği üzere bunun umrunda olmadığı ve Amerikan çıkarlarını koruması gerektiğini söylüyor.

Savaştaki Rolü Bakımından Çin

15 Haziranda Trump açıkça Çini hedef aldı.
“ABD Başkanı Trump, Çin’le ekonomik ilişkileri daha da gerecek bir adım attı. 50 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 25 gümrük vergisi getirildiğini duyuran Trump, buna gerekçe olarak da ‘fikri mülkiyet hırsızlığını’ gösterdi. ” Sputnik – Ticaret Savaşında Çin Cephesi

Düşününce mantıklı ama Çinde karşılık vereceğini açıkladı. Peki bu durum nereye doğru ilerliyor. Baktığımız noktada özellikle askeri gücü çok fazla olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bir nevi mahalle kabadayısı. 600 milyar dolar askeriyesine para harcayan bir ülke. En yakın rakibi Rusya ve Çin herhangi bir şekilde (Çin:215 milyar dolar, Rusya : 65 milyar dolar) kendilerine rakip değil. Üstelik nükleer güçleri saymaz isek Amerika bu hali ile çok rahat ülkelere ve dünyaya zarar verebilecek güce sahip. Bunun avantajını ise ekonomik yönden zorlayarak kullanıyor.

Avrupa konusu ise çok farklı bir noktada. Avrupa denilince sakın tüm ülkeler aklınıza gelmesin. En önemli rakipler Almanya ve Fransa. Fransa özellikle son dönemlerde farklı bir rol üstelenmeye çalışıyor. Bununla ilgili özel bir makale yazacağım ama şimdilik dursun. Avrupa son hamle ile açıkça Amerikaya karşı artık dişlerini ortaya çıkarmaya başladı.

Amerika son olarak Avrupa ‘dan ithalat konusunda hızlı bir giriş yaparak ortalığı iyice dağıttı. %25 ek gümrük vergisi demek Avrupadaki dengelerin tertemizce değişmesi anlamına geliyor. Düşünsenize tüm dünyada yavaş yavaş ekonomik olarak ağırlığını koyan Almanya, yıllardır sömürgelerin kanını emmekten geri kalmayan Fransanın artık yeni bir belası var. %25 ek vergiler ile Amerika kan sömürücülerin kanlarını sömürmeye başlıyor.

Güç dengesi şuan Amerika’dan yana ağır basıyor. Tüm Dünya an itibari ile yakın gelecekte, oluşabilecek bir ticaret savaşı ‘ından nasıl etkilenir inanın merak içindeyim.  Yakın zaman içersinde oluşacak bir bono krizi beklentisi ise aşırı derecede yüksek. Bir ihtimal Amerika kendini bunun içinde hazırlıyor olabilir.

Şimdilik bekleme zamanı. Zaman ilerisi için neler gösterir inanın şuan öngörmek çok ama çok zor. Yalnız 2019 yılı bizim için biraz farklı geçecektir.

Ek Güncelleme: 13.07.2017
Trump yine her zaman ki gibi davrandı. Nato yollu askeri harcamaların %2 seviyesine çekilmesi emretti. Evet dediğim gibi bu noktada ek güncellemeyi ayrıntıları ile yazacağım.

[GUNCELLENECEK]
2 Comments

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir