Bitcoin Yeni Ekonomi Düzeninde Kripto Paralar – Komplo Teorisi

Kripto Paraların Kralı Bitcoin

Bitcoin nedir? Kripto para mı? Yoksa balon mu?

Krizden doğan değer Bitcoin.

Tarihler 2008 ‘i gösterirken Dünyanın bir ucunda olan Amerika’da çok garip olay meydana geldi. Bir anda bir mortgage şirketinde büyük bir kriz meydana geldi. Kimse ilk anda birşey anlamadı ama bir çok tetikleyici unsur devreye girdi. Bir küçük programcı ise bu durumdan rahatsız olarak bir hareket başlattı. Bitcoin Nedir?. Bu hareket olmayan bir şeyleri ateşledi.

Yukarıda yazılan paragraf size bir kitabın başlangıcı olarak görülebilir. Ama unutmayın en büyük hikayeler bu şekilde başlamaz mı? Bitcoin ilk başladığından bu yana çok fazla dikkat çekmemişti, taa ki büyük patlamayı yaşayana kadar. Peki bu çağın yeni teknolojisi olarak adlandırılan teknoloji aslında o kadar yeni mi? Cevabımız hayır değil. Daha önce varolan bir teknolojinin biraz daha makyajlanması ile ortaya çıkmış halidir. Ama kabul edelim bir devrimdir. Neden derseniz, sistem yenilikçi olarak herkese para paylaşmanın kolaylığını ve bankaların ve / veya fon kuruluşlarının ellerinden kurtarıyor. Güven sağlaması için tüm sisteme dağılı bir veritabanı kullanıyor ve aynı anda herkes yapılan işlemin kopyalarına sahip oluyor. Bu hem iyi hemde kötü birşey. İyi güvenlik için peki kötü oda güvenlik için.

Bitcoin En büyük güvenlik, en büyük açık mı?

Bir çok kişi bununla ne demek istediğimi pek anlamadığına eminim ama sorun şu ki, sistemin güvenliğini sağlayan ana etmen olan herkesin birbirine bağlı olma durumu, aynı zamanda sistemin en kolay izlenebilirliği. Bir çok kişi aynı şekilde, bunda ne sorun var adresler isimsiz, diyebilir.Ama adreslerin isimsiz olması önemsiz. Adresleriniz size bağlı ve bir sistemden giriş yaptığınız an adresiniz ile birlikte ip adresinizde ortaya çıkıyor. Adresiniz ip adresiniz ile bir kere eşleşirse bile o andan itibaren geçimiş ve gelecekte yapacağınız işlemleriniz herkese anında açık oluyor. Garip değil mi? Normal bir kullanıcı ip adresinizi bilemez ama büyük bir istihbarat kuruluşu ip adresinize ve sistemlere erişmiş olduğunuz datalara ulaşamaz mı?

Aslında var olan sorun adreslerin sisteme dahil olan herkese açık olması. Şuan için önemsiz bir detay ama düşününce aslında gizlilik olarak adlandırılan bir sistemin cüzdan adreslerine kolayca ulaşım sunması biraz tehlikeli.

Dünya kaotik bir yapıya doğru evriliyor. (Bkz:Ticaret Savaşı Dünyayı Kaosa mı Sürükleyecek? ) Peki kaotik yapı bir ülkeden diğer ülkeye ticaret yapan kişileri etkilemiyecek mi derseniz. Bence biraz saflık olabilir.

[Güncellenecektir]
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir