Nükleer Enerji Santralleri Gerçekten Gerekli mi?

Nükleer enerji günümüz sıradan tartışmalardan biri fakat bir Yalan Haber – Sözlük Sitesinde okuduğum yazı ile dehşete düştüm. Nükleer enerji için eşek kadar yazı yazıp en basitinden hata yaptığı saçma yazı ile insanların aklını bulandıran biri. Bakın kaynak olarak verdiği enerji ihalesi yazısında bile nükleer santral enerji üretimi başladıktan sonra alım garantisi verilmektedir yazısını bile okumadan basmış geçmiş.

Gelelim gerçeklere. Öncelikle bir önceki yazımız olan http://www.i-para.net/ulusal/cari-acik-enerji-bu-ulkenin-buyuk-sorunu/13-07-2018 yazısını okursanız biraz daha derinlikli olacaktır. Yazıdada anlattığım gibi en büyük cari açığımız enerji sektöründen kaynaklanmakta. Bu açık o kadar derin ki , düzeltmek belkide on yıllar alacak.  İlk olarak Doğalgaz meselesine değinelim.

Doğalgaz 2017 itibari ile yıllık doğalgaz tüketimi, 53 milyar 484 milyon metreküptür. Yenişafak Yıllık Doğalgaz Tüketimi. Bu tüketimin yaklaşık olarak 19 milyar 857 milyon metreküp’ü elektrik tüketimine harcanmıştır. (%37,5)

Gelelim can alıcı noktaya, gaz alım için Sözcü gazetesine göre doğalgaz ithalat maliyeti 16 Milyar dolara kadar gerilemiş durumda. (Bkz: Sözcü ) Yani yaklaşık olarak Türkiye 0.30 (işletme giderleri ile 0.40-0.45) dolar kadar doğalgaz alım maliyeti ile doğalgaz ithalatı yapıyor. Sanayi de ise işletme giderlerini kaldırsanız bile yaklaşık olarak 5.7 milyar dolar 2017 tarihi itibari ile elektirik üretimine ayırmış. Yani cari açığımızın yaklaşık %10’u  an itibari ile doğalgazdan üretilen elektriğe harcanmaktadır.

Nükleer meselesinin en önemli noktasının burası olduğunu unutmayın. Peki elektrik üretiminde ne kadarlık bir maliyetle nükleer enerji santrali elektrik üretmektedir sorusunun cevabı ise, Dergi parkın açıklamış olduğu pdfde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 0.225 (işletme giderleri dahil) dolar. Yani yarı yarıya bir fark söz konusu.

Cari açığımızı etkileyen en önemli etmenlerden biri olan Enerji sektörüne ayrıntılı bir neşter atmadan durumu düzeltmemiz çok zor olacak gibi duruyor. Enerji çeşitliliğinin arttırılması. Üretilen elektriğin komşu ülkelere ihraç edilmesi gibi konular ise cari açığımızın katmanlı olarak düzelmesine yardımcı olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir