Yeni Ekonomi Yönetimi Nasıl Olabilir

Ekonominin Yeni Yönetimi Nasıl Olabilir?

Tahmine Dayalı bir Yazı. Tarih bu yazının yazıldığı anda : 09.07.2018

Asıl Sorun Olan Ekonomi Yönetimi

Türkiye zorlu bir seçim sürecinden daha çıkmış bulunuyor. Ekonomi yönetimi an itibari ile belli değil ve bununla ilgili bir yazı yazmanın gerektiğini düşünüyorum. Seçim arifesi ve seçimden önceki bir yıllık süreçte; 3.66 TL den, yaklaşıl olarak 4.80 TL gibi bir rakama çok ama çok hızlı bir şekilde ulaştı. Doğrusu ve yanlışını ekonomik olarak açıklamak istersek her ikiside haklı çıkacaktır.

Doların yükselmesi hammadde girişini pahalandıracağı için eksi yönlü derken, aynı şekilde ithalatı yavaşlatıp iç piyasayı yükselteceği için artı yönlü olacaktırda diyebiliriz. Ama benim düşüncemde daha çok, yeni ekonomi yönetimi var.

Türk Lirasının Değer Kazandığı An

ekonomi yönetimi belirlenecek

Ekonomi yönetimi ile ilgili olarak, cumhurbaşkanı nasıl bir seçim yapacak.

Şimdiki hükümetin, göreve geldiği anda ki, yüksek faiz ve yüksek kurdan kaynaklanan sebeplerle oluşturmuş olduğu sert para politikaları, doların düşük seyrine ve faizin hızla düşmesine sebep olmuştu. Uzun bir süre boyunca ekonomik olarak kemer sıkılmış ve 2008-2009 dönemine kadar herşey çok hızlı bir şekilde y

atırım almıştı. Yatırım etkisini gösterdiği gibi, hızla zenginleşen ticaret sektörü 2008 yılında doların bir kriz ile değer kaybı yaşaması ve üstelik FED in ani bir kriz kararı ile para basımını arttırarak doların daha hızlı bir düşüş harketine başlamasına yol açmıştı. Güncel olaylardan ziyade, ithalat türk parasının değerlenmesi ile artmıştı. Değerlenme hükümetin artık büyüme politikasına yansımış ve alt tabanada artık imalatın Türkiyede  yapılmasından ziyade ithalatın daha karlı hale gelmesine neden olmuştu.

 

Sektörel olarak değişse bile genele yayılan durum imalatın azalmasına, cari açığın hızla artmasına yol açtı. İmalat azaldıkça dışa bağımlılık arttığın ve 2012-2018 arası bazı olaylardan dolayı özellikle turizm gelirlerinin azalması, ülkenin dış itibarının zedelenmesi ile artık türk parasının değer kaybı başlama sebeplerindendi.

Türk lirası değer kaybettikçe doların yükselmesi, ithalatın artması ve FED in artık doların basımını azaltarak farklı bir ekonomik denge kurmaya çalışması. (bkz: Ticaret Savaşı Dünyayı Kaosa mı Sürükleyecek? ). Yeni Hükümetin artık tekrar sıkı bir para politikasını uygulayacağı anlamına geliyor diye düşünüyorum.

Mantıklı bir çerçevede bakarsak sıkı para politakası gelmesi durumunda ithalatın azalacağı ve yeniden düşük faiz politasına geçiş olacağını düşünüyorum. Tabii yeniden bir güncelleme yapacağım. Şimdilik öğleden sonraki açıklamaları bekleyeceğim.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir