Berat Albayrak | Yeni Kabine Küresel Krizler Yaklaşırken

Yeni Kabine, Eski Hükümet

Evet yeni kabine açıklandı. Süpriz olduğunu söylemem gerekiyor. Hatta bazı adaylar için üstün körü araştırma yapmadan yok artık dediğim anlar bile oldu. Özellikle Çalışma, (aile vs. vs ) bakanlığı benim için çok süpriz oldu diyebilirim. Ama daha çok süpriz olan Ekonomi bakanlığı idi. İnternet üzerinden takip ettiğim kadarı ile bir çok isim bekleniyordu ama Berat Albayrak biraz emanetçi gibi olmuş diyebilirim. Tahminim geçiş sürecini ona yönettirip kriz öncesi sert politikalara sarmadan alternatifler için ek bir zaman kazanılacak.

Şimdi Konuyu özetlemek ve dalga geçmek adına bir çok kişinin yaptığı hataya düşmeyelim. Berat beyin damat olması özel hayattır ve işin açıkçası beni hiç ilgilendirmez. Biraz garip gelecek ama unutmayalım, Berat bey enerji bakanı olduğu anlarda aynı saçma yorumlar ve aynı dalga geçme (ne kadar komikse) durumları bulunmakta idi.

Peki Kim Bu Berat Albayrak

Öncelikle eğitim konusu bence çok hoş.Pace University, Lubin School of Business, İstanbul Üniversitesi üçleme olarak ağırlık bir ekonomi uzmanlığı için ekonomi ağırlıklı okullarda eğitim görmüş. Bu noktada özellikle Enerji bakanı olduğu dönemi es geçmemeyi öneririm. Özellikle enerji bakanlığı yaptığı dönemde yenilebilir enerji konusunda hızlı ve etkili adımlar attığı ortadadır. Benim açımdan, petrol arama noktalarında uyguladığı çözümler yine doğalgaz depolama alanında ki büyüme gözden kaçırılabilecek şeyler değil.

Bunun dışında özellikle 2015 yılında Hürriyet gibi bir muhalif gazetenin yazmış olduğu yazıda geçen “2007-2008 yıllarında Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar $ tutarında doğrudan yabancı yatırım sağlanmasına katkıda bulunmuştur.” bu küçücük satır arası önemlidir.

Bunun dışında yine muhalif gazetelerden biri olan Sözcü gazetesinde yayınlanan yazıda geçen “Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerinde dersler verdi.”

Baktığımız noktada kendisi ile çelişebilecek tek yönetim olan merkez bankası yönetimi ise artık yeni gelen başkanla birlikte artık değişecek. Yani ekomonin üst yönetiminide kendisi atayacak. Bu durumda artık bahane olabilecek hiç birşey kalmamış durumda. Özellikle bu durumun ise geçici olduğunu düşünüyorum. Berat Albayrak bir diğer isim için bakanlığı hazırlayıp temizleme işlemi bittikten sonra yeni yönetime devredecekde olabilir. Tabii bunlar bizi bir sonraki büyük tufana hazırlayacak mı göreceğiz.

Bu noktada tekrar ve tekrar üzere göreceğimiz gibi şuan için tüm piyasalar yeni ekonomi yönetiminin açıklamalarını bekleyecek bizde aynı şekilde bekleyeceğiz.
2 Comments

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir